The challenge? Seeing if the two of them could subsist on $72 worth of food a week. This dollar amount is about what a family of two in California will get in food stamps.
Considering that they both spent $700 on food, alcohol, and dining out alone the month before, they had quite a challenge on their hands.
From the Upcoming ueue, submitted by Geekazoid.
Also the title and the description have two different dollar amounts.
Since we are giving tips, when I had to worry about how much I spent on food, I bought a bread maker and bulk ingredients. Excellent, fresh bread for $0.25 per pound.
When I was a student, I was eating for 10$ a week, 15 when I wanted to add a few beer cans in my shopping cart.
"But by then, I was looking forward to ending our experiment and returning to our regular life."
Yeah well then just go back to it and don't brag about how much you're able to spend a month. I find it a bit disrespectful, when so many people in this world can't even it 3 meals a day. (too bad we can't leave a comment directly on their story)
You think the LA Times is bad? The NY times ran a piece around Christmas that went something like
How WILL you entertain 7 of your friends with just 200 DOLLARS?!
Meanwhile the rest of the world was celebrating with their 4 dollar doritos bag and 14 dollar vodka.
My household of two eats for less than $30 a week no problem.
Who are these people and can we stop hearing about them?
My people have been doing it for millennia, out of necessity, not trendiness.
And we eat VERY well, all fresh foods and good variety.
One tactic is to pick a couple of your favourite things that you like to splurge on at a restaurant (for us it was Pad Thai and sushi). first learn how to make it yourself, then learn how to make it BETTER than your favourite restaurant. Do you know how easy it is to make sushi and Pad Thai? Very easy, and the ingredients cost pennies.
Another tactic is to be ready to spend a bit at first; creating great meals cheap requires a well-stocked kitchen. What we do is spread it over time, every week we'll pick up a bottle of spice or something.
And when you see deeply discounted frozen meals, like lasagna or pizza, buy a whole bunch. They're way overpriced at regular price, but it's always good to have a few on hand for those nights when you just don't feel like cooking. So when they're on sale, grab 'em.
Not gonna say what my DH and I spend every week on groceries.... but it's a good bit. No idea how it comes up to as much as it does though.. *shrugs*
Anyways... I'm not impressed by articles like that. I find it hilarious how the ppl struggle so much when as the comments here show, people do it all the time and don't think twice about it.
Cooking for six.
There's only two of us, but I always cook for six. More efficient use of ingredients, plus that's two lunches for each of us packed for work. And the food my wife and I pull out in the lunchrooms at our respective offices is way better than the garbage that our coworkers happily pay $8 for every day
It is so easy to cook for six and dish it right into the tupperware as I serve it onto dinner plates, that I can't imagine going to the trouble to prepare lunches any other way; plus I save all that money that my coworkers blow on burgers.
wow, is kalifornia getting ready to put their entire poulation on food stamps? or just certain "factions"?
My people have been doing it for millennia, out of necessity, not trendiness."
right on, brother! i'm a white person who likes stuff that white people like and i represent the rural southern male who knows how to survive by raising livestock, gardening and hunting. frugality is our nature!
OK, let's say you're not into the fine dining thing and you just eat at taquerias and noodle shops, two people having $5 lunches on workdays would still total $220.
Heck, if both people had a $4.50 espresso bar drink every day, that's $270 right here.
Do your math, guys.
That's $20 per person/wk.
These guys are spending $36 per person/wk and want warm fuzzies?
I don't even try that hard to be "frugal" or "economical", I've seen women in my neighborhood feed their bigger families for less than me.
Let us know when they've done something really challenging or have something insightful say.
Five Dolla Footlongs!
all the time...
welcome to poor
easy.
I hate these condescending "we tried to live like poor people" articles.
I know its not healthy blah blah... still, its effectively cheap and I'm thin. :) I work at a computer most of the day, so I don't NEED a lot of calories. Its a hassle anyway.
My fiance and I spend less than $72 a week on food and we're by no means frugal. It isn't exactly a challenge. It's almost $300/mo in groceries, which should be more than enough for 2 people imo.
I'm going to have to agree with Ted =p
$0.10x3 meals = $0.30 day
$0.30 day x 7 days = $2.10 week!
Anyone that has attended college should know this!
So, (feel free to correct) IF
$700/30 (month) would be $23.33 a day which is $11.67 per person per day
$72/7(days) is $10.29 a day which would be $5.15 a day per person
$10.29 x 30 (month) would be $308.70 per month on the new budget
Seriously though, $700 a month, boo freakin hoo! Go buy some cabbage it's on sale this week for 24 CENTS a pound at my grocery. I made a week's worth of borscht for two for under $15 (probably cheaper I can't remember exactly) BEFORE the sale.
thankyouverymuch....
I live in a very pricy suburb of NYC. We spend about $600 a month on groceries for a family of three. I like to eat well and am not a bargain shopper at all. I could halve it easily if I bought less expensive produce, dairy and meats.
...Doesn't mean I actually will except that one week where my rent, taxes, insurance, and car registration came due. Of course, since I did that random time I can wave that over everyone's heads for years. How about sharing what you've learned saving to make some other people's lives easier?
Not all of us live in places with affordable options for fresh, healthy food... or places where 1 bedroom apartments are less than $1500/month. I can use all the tips I can get!
Our groceries come out to about $100-150 for two weeks. We shop at the commissary which saves us money. I splurge more on meat, I like to get fresh fish, especially tuna and that adds up. I save money by using powdered milk in recipes. I don't buy boxed macaroni and cheese, I make my own in bulk. It's hard cooking for two, so I cook the same as I did when I still lived with my parents and we freeze the leftovers, and he brings some to work. We don't eat out very much, and then weekends we have a friend who stays the whole weekend so the budget is a little bigger. I also factored the dog/ferret food into the budget. If I wrote out the menus in advance I could save more, but somethings change on a day to day basis. I'm tired of hearing people who spend $700 a month for junk, but at the same time, if you have money to spend, you don't realize how much you've spent till you look back or need it... and anywhere that can get away with driving prices up will. We went to busch gardens last weekend (military so got in free)... and we spent $40 eating there for two people. Our friend with us spent $16 on a turkey sandwich, $3 something on a drink.....
My relatives in cali say it's hell to grocery shop cheap.
Make money selling NOTHING on ebay